Výstava nazvaná OBRAZ ADVENTNÍHO ČASU se pokouší připomenout podobu adventu a zvyky, které se k tomuto období vázaly, nebo ještě vzácně váží. Výstava je tvořena fotografiemi a materiály, které byly zapůjčeny od spoluobčanů, a také písemnými vzpomínkami na matičky, čerty, draní peří, nebo zabijačky. Z vystavených předmětů lze zmínit vánoční ozdoby, vánoční formičky na cukroví, betlémy apod. Pro návštévníky jsou připravené k ochutnání pukance (tradiční štědrovečerní jídlo), krúžlauky (sušené jablka) a mišpule. Pro děti je připravené těsto, které si mohou vyválet a následně si mohou vyzkoušet některou z vystavených formiček.
Foto zde: http://okrspoltvrdonice.rajce.idnes.cz/Obraz_adventniho_casu.
19.10.2014 - V pořadí třetí přednáška Ing. Leoše Doskočila, Ph.D, na téma:
HISTORIE TVRDONIC PO HUSITSKÝCH VÁLKÁCH AŽ DO ROKU 1648.
15.6.2014 - ODHALENÍ PAMÁTNÍKU OBĚTEM PO NÁJEZDU KURUCŮ ROKU 1705.
V roce 1703 došlo v Uhrách k povstání šlechty proti Habsburkům. V čele povstalců stanul sedmihradský kníže František Rákoczi, kterému se podařilo vojensky opanovat značnou část Uher a se svým vojáky, zvanými kuruci, postupoval dál na Moravu. Císař Leopold, aby zabránil vpádu rebelů na Moravu, povolal dragounské oddíly do hraničních vesnic od Hodonína po Břeclav. Navzdory tomuto opatření 25. ledna roku 1705 kuruci neočekávaně přešli zamrzlou řeku Moravu, odrazili habsburské vojsko a vtrhli do Tvrdonic, kde povraždili přes třicet Tvrdončanů, 17 Kostičanů, několik obyvatel z okolních vesnic a 14 vojáků. Celkem bylo povražděno 80 lidí, kteří byli pochování v místě dnešního parku na náměstí, kde stával kostel obklopený hřbitovem. Po zbytek povstání, které skončilo v roce 1711, byly Tvrdonice dalších pohrom zřejmě ušetřeny. Nikdy jindy už ale nezahynulo tolik Tvrdončanů během válečných událostí za tak krátkou dobu.Zakladatelem myšlenky zbudovat pomník, připomínající tuto tragickou událost, je František Studenka. O vlastní realizaci této myšlenky se zasloužil především bývalý předseda okrašlovacího spolku Dr. Kovačka společně s dalšími členy a příznivci okrašlovacího spolku.
14.6.2014 - Výstava u příležitosti 750 LET OD PRVNÍ PÍSEMNÉ ZMÍNKY O OBCI TVRDONICE.
Turnitz / Tvrdonice - pečetidlo z roku 1806 raženo do polského půltolaru Stanislava Augusta.
Tvrdonice
Z historie obce Tvrdonice.
Několik indicií ukazuje na to, že Tvrdonice patří k nejstarším osadám v okolí. Jednak jsou to archeologické nálezy datované do starší doby bronzové (asi 2000 až 1550 př.n.l.).
Archeologové zde objevili pozůstatky sídliště a pohřebiště únětické kultury. Dalším dokladem je koncovka názvu obce
-ice. Takto jsou většinou pojmenovávány obce podle svých zakladatelů.
Někteří badatelé usuzují, že šlo o ves založenou kastelánem hodonínského hradu Tvrdišem. Obec zřejmě původně stávala, jako mnohé další, blíže k Moravě, postupně se stěhovala výše na hranu říční terasy nad současnou nivou řek Kyjovky a Moravy. První písemná zmínky o vsi pochází až z roku 1264, kdy se po ní píše Jan z Tvrdonic („de Turnicz").
Do vytváření velkých feudálních dominií vesnice několikrát změnila své majitele, z nichž někteří sídlili i na vodní tvrzi, která ležela na umělém vršku, obklopená vodním příkopem, na loukách ve východní části katastru v trati dnes zvané Hradišťko. Rozmachu dosáhli Tvrdonice za držby Žerotínů, kdy je Ferdinand I. jmenoval městečkem. V roce 1538 jim udělil znak, dva jarmarky a týdenní trh. Nakonec obce skončila jako součást břeclavského panství v rukou Lichtenštejnů.
Od počátku 17. století pronásledovaly obec vojenské vpády z Uher, které, společně s útrapami třicetileté války znamenaly pro městečko pohromu.
Například fara se ve vesnici výslovně připomíná v roce 1348. V roce 1564 se zde usídlili novo-křtěnci, jejichž majetek byl na počátku 17. století několikrát zplundrován. Kdy vesnici opustili, nevíme. Fara za třicetileté války zanikla a farnost byla spravována ze sousedních vsí. Jako farní úřad byla obnovena v roce 1845.
Kostel sv. Mikuláše se zde poprvé připomíná v roce 1673. Stával však jinde než dnes. Ten současný byl postaven v roce 1941. Naproti kostela na křižovatce hlavních cest stojí památkově chráněná trojboká boží muka z roku 1760.
Na návsi stojí také školní budova. Současná byla postavena na místech staré školy v roce 1887. Po vzniku republiky byla přebudována na školu měšťanskou.
Obec byla od prvopočátku zemědělskou osadou. Už z poloviny 16. století pocházejí doklady o zakládání vinic na katastru obce. Vinařství se věnuje v obci několik větších i menších firem a také mnoho občanů má ve vlastnictví menší vinice a věnuje se vinařství jako svému koníčku.
Od středověku zde jako v jednom z mála míst tohoto okresu působil významný rybářský cech.
V současné době jsou Tvrdonice součástí okresu Břeclav. Obec má přibližně 2 100 obyvatel. Dnes se dynamicky rozvíjí. Pracuje zde řada spolků a organizací, rozvíjí se zde bohatý společenský život.
V letošním roce zde proběhla řada akcí jako připomínka 750. výročí první písemné zmínky o obci. K největším patřil Ples obce a celodenní program, kde se představila ať už při vystoupení na jevišti nebo v dalších prostorách náro dopisného areálu celá řada našich občanů působících v zájmových organizacích od těch nejmenších z mateřské a základní školy až po dospělé. Program byl spojen s tradičními akcemi jako den dětí, nebo putování za vínem na Podluží a vyvrcholil večerním koncertem slovenské skupiny Desmod.
9.5.2014 - Přednáška ing. Leoše Doskočila, Ph.D, na téma:
MINULOST TVRDONIC OD PRAVĚKU DO HUSITSKÝCH VÁLEK.
|