Srdečně Vás zveme na přednášku L. Doskočila, která odhalí nově objevené informace o historii staré školy a vyvrátí některé mýty spojené s její minulostí. Přednáška se koná v neděli 1. 12. od 14:30 do 15:30 ve staré škole (v prvním patře). Po přednášce si můžete prohlédnout výstavu Ze školních lavic…, která představí fotografie školních tříd a dalších momentů ze života žáků. Výstava bude přístupná 1. 12. a 8. 12. vždy od 15:30 do 18:00. Přijďte se dozvědět více o historii staré školy a zároveň si připomenout atmosféru školních let. Těšíme se na Vás!
Tvrdonské hody včera a předevčírem...
Aneb hody v proměnách času.
8. a 15. září 2024.
Od 15:00 do 18:00 v budově staré školy.
Stolní kalendář 2024 našeho spolku je opět k dispozici.
Tentokrát jsou představeny školní třídy.
I letos jsme pro Vás připravili stolní kalendář na rok 2023, který je tentokrát tematicky věnovaný svatbám. Koupit jej můžete od dnešního dne u paní Kubíkové (Trávníky 467/11), v provozovně Masáže u Květuše Balgové (Kůt č. 10), nebo po domluvě
(facebook, mail: okrspoltvrdonice@email.cz). Cena je 100 Kč.
Připomněli jsme si vznik ČSR u pomníku, který je spojený s první republikou.
Po dvouleté odmlce kvůli kovidu, můžeme konečně dokončit opravu posledních památek, které zatím unikaly pozornosti a odpovídající péči. Jedná se o pomník faráře J. Mikulce a podivínského děkana J. Lehejčka. Oba se významným způsobem zapsali do historie tvrdonické farnosti.
Opět je k dostání kalendář na rok 2022 se starými fotografiemi, které se nám letos podařilo získat. Cena je 100 Kč.
Lze ho koupit u paní Kubíkové (Trávníky 467/11), v provozovně Masáže u pí. Květuše Balgové (Kůt č. 10), v prodejně BARVY-LAKY u pí. Hasilové, nebo po domluvě (facebook, mail: okrspoltvrdonice@email.cz).
Na dnešní den (31.5.1721) připadá 300. výročí blahořečení českého světce sv. Jana Nepomuckého, který se těšil zvláště v minulosti značné oblibě mezi věřícími. Jedna z jeho podobizen dosud stojí v Tvrdonicích před domem čp. 101. Jde o sochu z mušlového vápence, kterou nechala v roce 1841 postavit Barbora Straková (čp. 101) se svým zetěm Michalem Netopilem (čp. 137). Od roku 1996 je to kulturní památka, která letos slaví 180 let.
U této příležitosti okrašlovací spolek před sochou upravil květinovou výzdobu.
Opět k dostání kalendář na rok 2021 se starými fotografiemi. Cena je 100 Kč. Lze ho koupit u paní Kubíkové (Trávníky 467/11, Tvrdonice) nebo po domluvě (facebook, nebo mail: okrspoltvrdonice@email.cz).
Letos jsme opět pro Vás připravili na staré škole výstavu a k tomu nově promítání filmu, který zachycuje
zimní čas v Tvrdonicích.
Foto zde: -
Dnes 24.11.2019 jsme zasadili Lípu svobody k 30. výročí sametové revoluce. Akce se účastnil vzácný host pan Milan Blažek, jenž byl spoluzakladatelem Občanského fóra a výraznou tváří dění na Břeclavsku po 17. listopadu. Lípa má úctyhodných 4,5 m a velmi děkujeme panu Milanu Maděryčovi za její zajištění a pomoc při výsadbě.
Foto zde:
Zveme na přednášku Leoše Doskočila, která se bude věnovat historii kostelů ve Tvrdonicích. Postupně budou představeny jednotlivé kostely, které v 19. století se nacházely v obci, a také návrhy na nerealizované kostely, jejichž vizuální podobu si veřejnost bude moci poprvé prohlédnout. Seznámí se také s poměrně živou (nejen) stavitelskou aktivitou, kterou lze datovat od roku 1840, kdy lokální kaplan Anton Anderschöck oznámil, že během mše o Vánocích spadlo z klenby kostela několik cihel...
Foto zde:
V sobotu 8. června jsme pokřtili knihu Ztracená tvář Podluží, která vyšla koncem loňského roku. Jejími kmotry jsou autor Leoš Doskočil, starosta Tvrdonic Zdeněk Tesařík, starosta Kostic Libor Balga, šéfredaktorka Malovaného kraje Eva Kovaříková a grafička Yvona Jandáková. Křest se konal v rámci programu národopisných slavností.
Foto zde:
V pátek jsme vysvětili Janulíkových kříž a zde přinášíme několik fotografií. Děkujeme za účast a také všem, kteří se na opravě památky jakýmkoliv způsobem podíleli.
Foto zde:
Zveme všechny na svěcení Janulíkových kříže, které se koná
v pátek 19. dubna ve 14:30.
Nejstarší kříž v obci z roku 1869 byl opraven vloni z dotace Ministerstva zemědělství a z rozpočtu obce Tvrdonice.
Zde si můžete připomenout, jak probíhaly restaurátorské práce.
Foto zde:
Tento týden jsme s pomocí řady dobrovolníků vysadili v naší obci celkem 37 stromků – a to lípy, duby, moruše, ořešáky, vrby a borovice. Sázeli jsme hlavně v národopisném areálu (25 kusů), u kostela a na Výhonku. Na výsadbu jsme obdrželi dotaci 70 000 Kč z Nadace Partnerství v rámci projektu, který je financovaný americkou společnosti GreenPrint/Clean advantage. Děkujeme všem za pomoc a za poskytnutou finanční podporu!
Foto zde:
Připravili jsme pro Vás výstavu, která by měla především připomenout dobové oblečení našich předků.
Foto zde:
Okrašlovací spolek ve spolupráci s Malovaným krajem za finanční podpory Obce Tvrdonice a Obce Kostice připravil pro Vás publikaci obsahující přes 600 snímků z Tvrdonic a Kostic. Cena je 350 Kč. K dostání je od 19.12.2018 ve Tvrdonicích (OÚ, knihovna, pošta) a v Kosticích (OÚ).
Budeme rádi za jakoukoliv odezvu (včetně nepřesností, které objevíte, nebo za údaje k doplnění).
Položením kytice a symbolickou minutou ticha jsme si připomenuli památku padlých - zvláště občanů z Tvrdonic, kteří v I. světové válce ztratili své životy. Uvádí se, že z naší obce bylo odvedeno do války asi 540 mužů, z nichž bylo asi 200 raněno a 24 jich padlo (zůstalo po nich 14 vdov a 37sirotků).
Děkujeme všem, kteří se narychlo uspořádané pietní akce účastnili.
Foto zde:
100. výročí vzniku ČSR
Okrašlovací spolek zve občany na výstavu k 100. výročí vzniku ČSR, která se koná v prvním patře staré školy dne 29. 9. 2018 od 16:45 do 19:00. K shlédnutí budou fotografie a jiné dokumenty, které ukazují život ve Tvrdonicích za Rakouska-Uherska a v první republice. Taktéž nechybí přehled a výčet místních legionářů, členů první vojenské jednotky tzv. Slovácké brigády, padlých vojáků apod. Abychom připomněli tento významný okamžik naší historie, připravili jsme text, který bude návštěvníkům výstavy zdarma k dispozici.
Můžete si jej přečíst. Zde: -
Foto zde:
Oprava Janulíkových kříže byla skončena. Podařilo se tak památce navrátit původní podobu, jakou měla před asi 150 lety.Prohlédněte si první snímky! Kříž byl restaurován z dotace Ministerstva zemědělství, které přispělo 70 % z celkových nákladů 108 900Kč.
Podařil se rovněž zachovat otvor v oválném terči na litinovém kříži, který vznikl prostřelením v roce 1945 při osvobozování Tvrdonic. Je to připomínka bojů ve Tvrdonicích. Poděkování patří také obci a všem občanům, kteří se na realizaci nějak podíleli!
Foto zde:
Výstava k stému výročí zpěváka Josefa Rampáčka
V letošním roce spolek připravil v rámci 65. ročníku národopisných slavností Podluží v písni a tanci výstavu, která má připomenout vynikajícího zpěváka Jožku Rampáčka. Výstava, která vznikla z podnětu programové rady slavností, je jen jednou z částí programu, kterou bude tato osobnost Podluží uctěna.
Přijďte si prohlédnout výstavu, která ve fotografiích dokumentuje jeho život, a která je volně přístupná na Slovácké chalupě během slavností od pátku do neděle.
Zde připojujeme krátkou biografii:
Josef Rampáček se narodil ve Tvrdonicích 10. září v roce 1918. A už od mládí rád zpíval. Se svými staršími sestrami zpíval tehdy oblíbené jarmareční písně, a také trampské písně. Současně se od „mužáků“ učil jako mladý chlapec „suovácké pěsničky“, jejichž skutečnou hodnotu poprvé dokonale ocenili a procítili na začátku okupace. Pěvecká dráha Jožky Rampáčka byla od počátku spojena s jeho o dva roky starším bratrancem Jožkou Severinem. Společně na své pěvecké kvality poprvé upozornili při jedné příležitosti v Lanžhotě koncem 30. let. Tehdy zde zpívali písničku „Ty tvrdonští úřadové tvrdého srdéčka“. Jožka Rampáček později vzpomínal, že „ohuas byu takový, že sa o tem dúho múviuo“. Počátkem 40. let doporučil je spolu s dalšími třemi Tvrdončany dirigent Rafael Kubelík do inscenace Janáčkovy Její pastorkyně v Národním divadle v Praze, aby zde účinkovali jako rekruti. V Praze se seznámili s hudebním folkloristou Albertem Pekem, který s nimi natočil několik písniček v pražském rozhlase; některé pouze v podání dvojice Severin-Rampáček.
Jožka Rampáček disponoval vysokým tenorem a nejraději zpíval sólově, pak ve dvojici se Severinem zpívával a zpíval zpravidla druhý hlas. Bohužel, Rampáček byl už za svého života poněkud ve stínu Jožky Severina. Jeho projev - i když nesl některé shodné rysy se zpěvem Severinovým – byl osobitý. Nicméně, jako sólista absolvoval nesčíslně vystoupení po Československu a se souborem Břeclavan se zúčastnil také několika zahraničních zájezdů.
Nejraději však zpíval s dobrými kamarády doma při víně; doma - tj. na Podluží - především ve svém rodišti Tvrdonicích, v Kosticích, kam se přiženil, nebo v Lanžhotě, kde měl mnoho dobrých kamarádů a kde byl oblíben nejen jako vynikající zpěvák, ale též jako upřímný, skromný, rovný a veselý člověk.
Jožka Rampáček byl od 40. let zaměstnán v Brně, kde také po řadu let působil jako vedoucí výrobny a zušlechťovny destilátů při podniku Fruta.
Jožka Rampáček zemřel 1. ledna v roce 1987.
Na jeho osobu vzpomínal Dušan Holý takto:
„Jožka byl hloubavý a všímavý člověk, vynikající informátor, který na rozdíl od některých jiných nic nepřimudrovával a nic nepřibarvoval do růžova. Uměl si vybírat písně, uměl se pěkně strojit, opatroval jak oko v hlavě všechny součástky kroje; měl však také bohatou a dobře utříděnou knihovnu, do níž neustále něco sháněl a dokupoval.“
Foto zde:
Obnova aleje stromů na Výhonku
Dnes 4. května náš spolek vysadil nové stromky v lokalitě zvané Výhonek ve Tvrdonicích. Tento projekt byl vytvořen z veřejné sbírky Nadace Partnerství (www.nadacepartnerstvi.cz). Finanční částka byla obdržena jako odměna za druhé místo v anketě Strom roku 2017. Větší část byla věnována na odborné ošetření stromů, které bylo realizováno 26. března, a zbytek peněz bylo využito ke koupi stromků.
Výsadbu stromků prováděli členové spolku za pomoci dětí z místní mateřské školky. Děti si jednotlivé stromky adoptovaly. Vysázeno bylo celkem sedm ořešáků a dvě mišpule.
Okrašlovací spolek se rozhodl pro výsadbu stromků na lokalitě Výhonek z několika důvodů. Jednak záměrem je obnovit a omladit stávající alej ořešáků, které pochází ze šedesátých let. Navíc, zmíněná alej se nachází blízko obce a je vyhledávaným místem pro sběr ořechu. V budoucnu bude spolek usilovat o rekultivaci aleje odstraněním náletových dřevin a výsadbu dalších stromků.
Kromě ořešáku byly vysazeny také dvě mišpule, neboť záměrem spolku je upozornit na tyto původní a dnes již zapomenuté ovocné stromy. Byli bychom rádi, kdyby se nám podařilo je navrátit do našich zahrad.
Děkujeme Nadaci Partnerství za finanční podporu, Mateřské školce Tvrdonice za spolupráci a dalším dobrovolníkům, kteří pomáhali, nebo budou pomáhat např. se zálivkou.
Foto zde: https://okrspoltvrdonice.rajce.idnes.cz/Obnova_aleje_stromu_na_Vyhonku/#
Lípa svobody vysazena u ZŠ Tvrdonice
V pořadí druhou Lípu svobody vysadil náš spolek ve spolupráci se Základní školou Tvrdonice. Lípa byla vysazena 4. května v areálu školy (48.7529611N, 16.9834578E). S výsadbou nám s velkým nadšením pomáhaly děti z první třídy. Děkujeme paní ředitelce P. Brabcové za spolupráci a dětěm za pomoc.
Foto zde: https://okrspoltvrdonice.rajce.idnes.cz/Lipa_svobody_vysazena_u_ZS_Tvrdonice/#
Strom svobody v rodišti TGM
V nemocnici Tomáše Garrigue Masaryka v Hodoníně vysadil náš spolek Lípu svobody k stému výročí vzniku Československé republiky. Slavnostní vysazení se událo 3. května v přítomnosti významných osobností města Hodonína a řady hostů. Pří výsadbě Lípy svobody promluvila ředitelka nemocnice V. Dostálová, předseda okrašlovacího spolku L. Doskočil, místostarosta města Hodonín J. Janda a profesor F. Kobza ze Zahradnické fakulty. Lípa stojí na krásném místě v nemocničním parku (48.8634186N, 17.1456144E) a byla pojmenována jako Tvrdonická lípa svobody ředitelkou nemocnice. Jsme rádi, že první Lípa svobody byla vysazena našim spolkem právě v rodišti Tomáše Garrigue Masaryka. Tímto ještě jednou děkujeme za spolupráci hodonínské nemocnici.
Foto zde:https://okrspoltvrdonice.rajce.idnes.cz/Vysadba_stromu_svobody_v_Hodonine/#
Zde: http://www.hodonin.eu/nemocnice-zridila-knihobudku-a-vysadila-lipu-svobody/d-1095614
Ošetření líp z grantu Nadace Partnerství
V loňskem roce proběhla anketa Strom roku 2017 pořádaná Nadací Partnerství. Okrašlovací spolek prostřednictvím svého předsedy do soutěže přihlásil tvrdonskou lípu U Obrázku, která se umístila na krásném druhém místě. S tím souvisel i nárok na finanční odměnu ve výši 25 301 Kč. Okrašlovací spolek musel podat projekt a po jeho schválení Nadací Partnerství mohl začít čerpat dotaci. Peníze budou využity jednak na ošetření lípy U Obrázku a lípy U Boží muky, pak na výsadbu stromků v trati zvané Výhonek.
Odborné ošetření obou líp proběhlo v pondělí dopoledne 26. března. Prací se ujal arborista Bc. Šimon Böhm s dvěma dalšími kolegy. U obou stromů bylo provedeno především odstranění vedlejších větví nebo jmelí. Lípa U Obrázku je dle vyjádření Bc. Böhma v dobrém stavu a má potenciál dožít se dalších 100 let. Odbornému ošetření byli přítomni žáci ze Základní školy Tvrdonice, zhlédli stromolezeckou techniku včetně praktické ukázky a od arboristy se dozvěděli zajímavé informace o ochraně a péči stromů. Následně se arboristé přemístili k lípě U Boží muky, kde pomocí stromolezecké techniky provedli ořez koruny stromu. Jejich práci sledovaly děti z Mateřské školky Tvrdonice.
Letošní výstava si klade za cíl seznámit veřejnost s proměnou pietních míst, které v současnosti především slouží jako parky. Ke shlédnutí budou historické mapy a dobové fotografie zachycující proměnu míst a zvyků s nimi spojených. Obrazové materiály budou doprovázeny také textovými informacemi, které jistě přinesou řadu nových postřehů z historie naší obce. Výstava bude zahájena na Mikulášský jarmark (tj. 9.12.) a pak bude k vidění den na to v neděli (10.12.) a za týden 17.12. Výstava se koná na staré škole vždy od 14:00 do 17:00. V průběhu expozice bude možnost koupit stolní týdenní kalendář s dobovými fotografiemi Tvrdonic.
Cena kalendáře je 100 Kč.
Tvrdonská lípa U Obrázku se umístila na 2. místě v anketě STROM ROKU 2017!!! Získali jsme 8542 hlasů. Jsme rádi, že jsme pomohli zviditelnit nejen náš strom a obec, ale rovněž Břeclavsko a Jihomoravský kraj, které jsme v letošním ročníku reprezentovali. DĚKUJEME VŠEM, kteří se na tomto úspěchu podíleli. Je to především úspěch nás všech aktivních podporovatelů. Gratulujeme a děkujeme!!!
Jednotlivé aktivy lze vyhledat ve složce